23 Ağustos 2014 Cumartesi

Sözde Hackerlara !.. Sponsor Ajanslar

Dünya’da ilk hack olayları 1960 yıllarının başında ABD’de boy gösteriyor. Kısaca olayları bir kilometre taşına koyarsak, ilk hack o yıllardaki elektronik sistemlerin işleyişini hızlandırmak amaçlı yapılan eylemlerden başlıyor. 1970’lerde bu olaylar telefonlara taşınıyor ve elektronik sistemlerin dünyası keşfedilmeye çalışılıyor.


1980’li yıllarda insanlar bir araya gelerek gruplar kurulmaya başlanıyor. 1985’li yıllarda ise olaylar görsel metinlere aktarılıyor, dergilere yazılara aktarılıyor. 1986’lı yıllarda ise olayların önüne geçmek için dünyada  “Bilgisayar kullan, hapse gir” cümlesi altında yasalar çıkartılarak hack eylemleri illegal eylemlere dönüşüyor. Dünya genelinde hack eylemlerinin kilometre taşları basitçe bu şekilde sıralanabilir. Peki ya TÜRKİYE ?

Türkiye’de hack olayları hangi yıllara dayanıyor ? Yapılan büyük eylemler ne ? Günümüzde de bu olaylardan geri kaldığımız tecrübeyle sabit. Ülkemize hack olayları 1990’lı yılların başlarında gelse de, sükse yaratan saldırılar ve hacker kavramının Türkiye bilişimin dünyasındaki tarihi 1999 yılında Tamer Şahin’in yaptığı saldırılar gösteriliyor. Bu dönemden önce saldırılar yok mu? Elbette var. Bu yazıda medyada yer verilen ve insanların bu terimlerle karşılaştığı yılları anlatıyorum.

Medya demişken… Türkiye’de kurulan ilk haber ajansı Anadolu Ajansı, 1920 yılında kuruldu. Türkiye’de medyada büyük yankı uyandıran ilk hack olayı 1999 yılında Tamer Şahin’in SuperOnline’a yaptığı saldırı. Daha sonrasında bilişim haberlerine ajanslar, muhabirler, editörler nasıl yer vermişler ? Şimdi biraz bundan bahsetmek istiyorum. Tamer Şahin’in yaptığı saldırı Türkiye’de yeni bir alan doğmasına yol açmış ve bu alanda yeni haberler yapılma ihtiyacı doğurmuştu. Bu konuda hangi yollar izlendi ? Haber ajansları Dünya’nın farklı bölgelerinde farklı dillerde yayın yapan büyük haber ajanslarından (Associated Press, United Press, Agence France Presse, Reuters, Tass) haberleri çevirerek yayınlıyorlardı. “Herhangi bir araştırma gerektirmeden” Çünkü bu olaylar Türkiye’de yeteri kadar yaygın değildi. Bir süre bu şekilde devam eden bilişim , hack , güvenlik haberlerinin günümüzde geldiği noktadan bahsedeceğim size. Günümüzde öyle haber ajansları mevcut ki !... Bazı hack gruplarının taşeronluğunu yapan…

Buradan sözde! Muhabirlik !.. Yapan meslektaşlarıma birkaç sorum olacak, örneklerle…
(İHA) İhlas Haber Ajansı’nda Ayyıldız Tim adlı gruba ait 18 tane haber mevcut. İcraat yapanları alkışlayacağımız gibi insanları kandırmaya çalışanlarında karşısında duracağımızı buradan söylemek isterim. Şimdi İHA’da yapılan Ayyıldız Tim haberlerinin başlıklarına bakacağız.

Ayyıldız Tim 1 milyon üyeye ulaştı
Haberin başlığından anlayacağınız gibi, haber ısmarlama haber. Haberi yapan İHA Ankara Başbakanlık Muhabiri Türker Bektaş… Buradan meslektaşıma bu haberin hangi amaçla yapıldığını konu altında yorumlayarak söylemesini ve bu yazının neresinin “HABER” değeri taşıdığını söylemesini istiyorum.
Bir Başbakanlık Muhabiri (illegal) bir grubun 1 milyon üyeye ulaştığını haber yapıyor. Bu Türker Bektaş’ın ilk haberi değil. Gelelim diğer haberlerine.

Ayyıldız TİM'den Erdoğan'a sanal destek
Bu haber başlığında bahsettiği kişi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Sevgili meslektaşım haberinin bir spotunda, İHA’ya yazılı açıklama yapan grup üyeleri diyor. Sayın Türker’e buradan soruyorum. Sayın Türker, Ayyıldız Tim’in Başbakana ve eşine hakaret ettiği gerekçesiyle saldırı yapılan ‘Facebook’ sayfaları kim tarafından hangi maillerle açıldı ? Başlatılan yasal işlemler şuanda hangi boyutta ? Sayfayı açanlar bir ceza aldıysa asıl haber değeri taşıyan bu haber neden yazılmadı ? Haberin son kısmında ise bu grubun internet sitesinin adresinin değiştiği vurgulanarak url paylaşılıyor. Devam edelim…

Alman ve Arap sitelerin 'hack' savaşı

Sevgili meslektaşım bu haberinde ise  “Ayyıldız Tim internet korsanları, Almanya'nın Duseldorf kentinde bulunan Türk Konsolosluğu'na kimliği belirsiz kişiler tarafından molotof kokteyli atılması ve Başbakan Erdoğan'ın Davos Zirvesi'ne damgasını vuran açıklamalarına destek vermeyen bazı Arap ülkelerinin sitelerini hackledi. “ diyor. Meslektaşıma buradan soruyorum. Hacklenen bazı Arap ülkelerinin site adresleri nedir ? Kayıtları nerededir ? (Kayıt : Hacklenen sitelerin o anki görüntüsünü bulunduran bir mirror sistemi, ZONE-H)
Şimdi önemli bir noktayı sizinle paylaşmak istiyorum. Söz konusu haber ajansının Ayyıldız Tim hakkında yaptığı 4 haber , başlık ve tarihleri…

Ayyıldız TİM COCA COLA'nın sitelerini erişime kapattı (21 Temmuz 2014)
Ayyıldız Tim, 137 İsrail sitesini hackledi (27 Temmuz 2014)
Ayyıldız Tim, İsrail televizyonlarını hackledi (25 Temmuz 2014)
Ayyıldız TİM, İsrail sitelerini hackledi (6 Temmuz 2014)
Bir ay içerisinde aynı gruba ait 4 haber… Buradan İHA yetkililerine sormak istiyorum. Sizin habercilik anlayışınız bu mudur ? 4 ayrı Ankara muhabiriniz aynı grubun boş, yalan, doldurma haberlerini gazetelere, haber sitelerine peşkeş çekiyor. Yoksa bu grubun taşeronluğunu yapan muhabirleriniz mi mevcut ? Muhabirleriniz bu haberleri para karşılığımı yapıyor ?
Gelelim Doğan Haber Ajansı’na, DHA ise RedHack ve Anonymouse grubunun taşeronu olmuş durumda. İHA kadar açık anlatmayacağım.
Onlarca insanlara Coca-Cola’nın sitesinin DDOS saldırısına maruz bırakılarak erişime kapatılmanın, hack haberi olarak yapılmasını kınıyorum. Bu habercilik anlayışını kınıyorum. İnsanlara yanlış bilgi aktarımı yapan bu haberleri kınıyor ve kınamaya devam edeceğimi buradan bildiriyorum. DDOS saldırısının bir hack eylemi olmadığını bir kez daha yazımı sonlandırırken belirtmek istiyorum.
Son olarak, İHA’dan

Ayyıldız Tim'den, Ermenistan'ı 'hack'leme kararı
Başlığıyla haber içeriği taşıyan ve güzel bir habere imza atan sayın Meslektaşım Eyüp Turan’ı kutluyorum.

Türk medyasının yaptığı bu habre(v)cilik anlayışını siz okurlarımızın takdirine sunuyorum. Saygılarımla , selametle…

2 yorum

Yazıyı beğenmedim çünkü kafaya takmaya gerek yok bunları neyin ne olduğu belli.

Öncelikle çok güzel bi yazı ve doğrular kelam edilmiş. Sağolun Var olun. Bu cevabım Adsız olarak yorum yapmış arkadaşıma. {Adsız25 Ağustos 2014 05:23}
Her ne kadar neyin ne olduğu belli olsa da. Sen ben gibi insanlar bunu görebiliyor. Peki dışardaki insanlar? İşte onlar öyle değil. Peki ya gerçekten bu işi yapan insanlar? Onlara haksızlık değilmi? Varsa bi yerde haksızlık sonuna kadar gidilmeli. Bu işi doğru dürüst yapan insanlar hep arkada. Hep olayın diğer taraflarında. Bu redkek ve ayt ise pehh. Bir şey yapmadan yapmış gibi gösteriliyor. Ve insanlar ona göre gruplaşıyor. Günümüzde en büyük trend bu. Yapılmamış bişiyi yapılmış gibi göstermek yada Onu yapan kişiler gibi davranmaya çalışmak. Toplumumuz olarak Mitomani hastalığı insanlar çoğalmakta. Susmak yada kafaya takmamak bi yere kadar. Herneyse uzatmayalım vesselam.

Yazıyı yazan arkadaş a sonsuz teşekkürlerimi ve sayğılarımı sunarım. Klavyenize sağlık.


EmojilerEmojiler