16 Kasım 2014 Pazar

Code Analyzer Project

Merhabalar, 

Geçenlerde başladığım bir proje bu aslında şirket için başlamıştım sebep şu ki virüslü olduğuna inandığımız yahut "source code" bakarak ayırt edemediğimiz kodları yazılım sayesinde döktürmek.


Peki bu yazılım nerelerde ? Öncekiler gibi sağda solda saklıyor değilim açıkcası daha geçenlerde bir denemesini yaptık gayet başarılı bir şekilde yoluna devam edecek lakin bir kaç eklentiye ve sizin fikirlerinizede ihtiyacı var. Unutmadan bu projeyi Embarcadero Delphi XE6 ile toparladık gayet başarılı bir yazılım olacağına inandığımız bu projede Embarcadero teknolojisinin appyi önce 28MB Olarak unpack ettiğini .rar dosya yaptıktan sonra zamanımızın şartlarına göre göz ardı edilebilecek bir boyuta. 3MB indirdiğine şahit olduk. Gayet başarılı ve hızlı şekilde çalışıyor lakin eklenmesi gereken bir kaç özellik var. Bunlar nelerdir ? 

- Base64 ve Hex code professional bir biçimde toparlayıp piyasada örnek olarak geliştirilen decoderler haricinde decode edebilmesi. Örneğin; C99 bir shell içinde bulunan bir .js kodunun base64 ile encode edildiğini basit bir şekilde çözüp bildirebilmesi denemelerde bunu rahatlıkla geçti ama sıfırdan yeni bir algoritma yazılması gerekecek ki tüm satırları iyice incelemesi lazım atladığı bir çok nokta var bu projenin tam manasıyla oturmadığına delalettir.

- Proxy eklenmesi gerekiyor ki istenildiği gibi istenildiği şekilde bağlantı sağlayabilsin aslında bu eklentiyi biz ekledik lakin bir yerde hata yapmış olacağız ki port bağlantısında bir sorun veriyor.

- Auto Updater lazım ki her app şarttır.


- Ve yeni eklenen algoritmaları çözmesi gerekiyor bunun içinde 3. basamakta bahsettiğim update mevzusunun güncel şekilde yayınlanması lazım.

Peki bunları uygulayalım o zaman? Evet bende böyle düşündüğüm için Embarcadero XE7 üstünden yürümeyi düşünüyordum şirkette indirdiğim compress dosyaları açmaya çalıştığımda cilt bozuk hatası aldığım ve XE6 versiyonununda elimin altında olmaması sebebiyle bu hafta sonu eklemeyi düşündüğüm bu özellikleri ne yazık ki ekleyemedik.
Bu proje şirket için geliştirilmiş bir projeydi aslında ama sizlerlerde en kısa sürede paylaşmak isteği duydum ve paylaşacağımda tahminimce önümüzde ki haftasonu ilk demosunu bitirip yayınlayabilirim tabi ki sizilerinde görüş, öngörü ve tavsiyelerine ihtiyacım olacak. 

Şimdi denemelik bir kaç screen verelim, elbette aşamalar boyu screen aldım ama baya bir akıllanması gerekecek;2 yorum

Zararlı codelardan kasıt nedir bunlarında derecesi var.. Mesela bizim lokasyon bilgilerimizi alandan tut bilgisayara virüs bulaştırana kadar.. Yani demek istediğim bunun derecelendirilmesi yapılabilir ve kişiye derecesine göre bilgi verilebilir.. Yani benim ip mi logluyorsa buda bir tehdit diyelim ve derecesi düşük bir tehdit gibi bilmem anlatabildim mi python derslerinizi bekliyoruz hocam :))

demosunu kullanmak nasip oldu gerçekten başarılı bir çalışma olacağa benziyor Allah utandırmasın yolun açık olsun.


EmojilerEmojiler