5 Kasım 2014 Çarşamba

Konumuz biraz 'Saygı', biraz da ‘Beyaz Çikolata’

Geçenlerde, Yasir kardeşim güzel bir yazıya imza attı. Ama biraz üstü kapalı yazmış konuyu.  Ben biraz daha açacağım. Ben bu işin sertifika kısmına takılanlar kadar, bazı insanlara ‘bok atmak’ noktasına takılanlardanım da. 


Uzun süredir bu ‘sanal’ denilen alemin içerisindeyim. Bir çok grupta aktif, pasif rollerde takıldım. Bir çok dost tanıdım, bir çok da düşman… İlk birli ihaneti tattım, en sonunda kardeşliği buldum. Bir çok entrika, bir çok dalavere gördüm. Ne yazık ki bu alemde uzun süredir çözemediğim bir konu var kafamda. O da “SAYGI”. Saygısızlığı bu alemde indexlere ana bacı katanlardan da gördüm (zamanında bizde yaptık fakat karşılık olarak), arkadaşlarının şifrelerini peşkeş çekenlerde de. ‘Saygı’ bana göre çok büyük bir eksikliğimiz. Ama artık 
‘Saygısızlığın’ havalısı da çıktı. 

Biz buna kendi dilimizde ‘Bok atmak’ diyoruz.

Geçenlerde bir haber sitesinde okudum. İsviçreli bilim adamlarına göre ‘Beyaz çikolata’ insanlara ‘Testosteron’ hormonu salgılıyormuş. Yok öyle değil ‘Testosteron’ a farklı bir deyişle cesaret hormonu deniliyormuş.  Bazı ‘Beyaz Şapkalı Hacker’ abilerimizin eskiden beri ‘Beyaz çikolata’ ya karşı bir zaafları var. Bazı zamanlar aşırı tüketiyorlar. O aşırı tükettiği günlerde de bizim büyük medyamızda demeçler veriyorlar. Demecin başlığı şu şekilde, “Kendine Güvenen Beni Hacklesin” . Ne cesaret inanın hayranım bu tarz insanlara. Bu tarz insanlara iki çift lafım var. Beyaz abiler, cesaret güzel şeydir. Delikanlı adam cesaretlidir. Biz sokak kültürünü iyi biliriz. Biz sokaklarda, “20 liraya adam vuracak adamı” da tanıdık, “2 liralık merminin önüne atlayacağı da ..!” Delikanlılığı sokakta yapacaksınız. Burada değil.

Bizim hiçbir şekilde , bu işi hobi yada meslek olarak yapan insanlarla sorunumuz yok. Olamaz da. Ama o insanlarda biraz eksiklik var. O da bu işleri yapanlara karşı ‘SAYGI’

Bakın ne diyor bir beyaz abimiz. “Türkiye'de iş dünyasında çalışan 400 civarında beyaz şapkalı hacker var, birbirlerini tanırlar ama siyah şapkalılarda öyle bir durum söz konusu değil. Zaten para kazandığımız için bize düşman gibi bakarlar” Sen kimsin ya ? Sen bu işi yapan insanların düşmanı olacak seviyede misin ?

Öncelikle bu insanlar hacker değil. Böyle bir tanımı kabul etmiyorlar. Açın tanımına bakın zaten onlarla uyuşmadığını göreceksiniz. Onlar beyaz da değil, mavide. Onlar sadece bu döngünün birer parçası. Hiçbir zamanda bu işin ticaretini düşünmediler. Düşünseler bile bazı insanlar gibi ‘bu döngünün başka parçalarını küçümseyerek, aşağılayarak, hiçe sayarak’ yapmazdılar. Şimdi eksik taşları yavaşça yerine oturtun.

Yasir şöyle bir cümle kurmuş. “Önce kurumlara ve özel şirketlere giderler. "Hackerlar kötü, sizi öperler" gibi tavsiyelerde bulunarak sağdan soldan bilgi güvenliği işleri kaparlar” Doğru, aslında burada anlatılmak istenen özetle şu. “ Bizim bu işleri yapan birde yıkıcı insanlar var. Bunlar kötü insanlar. Sizin bilgilerinizi çalarlar. Bunları engellemenin tek yolu. Biziz!” yani kısaca "Kral biziz". Kendilerini KRAL gören kişilere sesleniyorum. O insanların yaptıklarını hiçe sayarak, kendinizi o kadar küçük duruma düşürüyorsunuz ki, sadece farkında değilsiniz. Doğal hayatta nasıl bir döngü varsa. Bu alemde de bir döngü var beyler. Gerekirse biz yıkacağız. Siz yapacaksınız. Ama ‘bok atmadan’ Biraz kibar olun. Bu döngüyü size yandaki videoda özetliyorum. 

Biraz size bu büyük beyaz abileri anlatacağım. Birisi üstte “Kendine Güvenen Beni Hacklesin”  diyen abimiz. Bu demecin başlığını verdikten sonra hacklendi zaten. Sonraki açıklaması ‘yanlış anlaşıldım’ o başlık hack yarışması içindi. İyi de ne fark eder ki. Sizi o bok attığınız insanlar hackledi. Hani siz Kraldınız , en iyisiydiniz. Bu abimizle alakalı bir konumuz ise. “Turkguvenligi” grubunun turksec.info aktifken bu kişiye bir yazı yazarak projemize destek verir misiniz? Xxxx Bey. Mailini cevapsız bırakmasıydı. Neydi bu proje. Devlet, üniversite sitelerinde bulunan açıklar ücretsiz bir şekilde site webmasterlarına bildiriliyordu. 2 kuruş az kazanacaksınız diye bu projeyi desteklemediğinizi biz iyi biliyoruz. İnsanlar da bilsin.

Bir diğer abimiz. İngiltere’de güvenlik firması mevcut. Bu abimizde bir grup tarafından hacklendi. Hackleyen çok yakın arkadaşım. Sordum, nasıl oldu. Sadece 10 dakika sürdü cevabını aldım. Nasıl hacklendiğini de anlatıyım. Çok yakın arkadaşımın 2006 yılında kodladığı Mdb BruteForce adlı bir programa mevcut sitenin server listesi atılarak. Dizinde bulunan mdb’nin indirilmesi ile k.adı ve şifreye erişilmiş. Daha sonra mevcut script üzerinden servera bir fso ile erişilmiş. Daha sonrası ise serverda herhangi bir yetki ayarının yapılmamasından kaynaklanıyor. Hani kral sizdiniz ? Siz güvenliğin piri idiniz.

Bir başka abimiz daha var. Onu zaten hiç çözemedik. İngiltere’deki abimiz hacklenince, "Bunu yapanlar 3-5 bilgisizden başka birisi değil.." dedi. Bak bak bak bak… Gördünüz mü önyargıyı. Neyse devamını biliyorsunuz. Onun da sitesi hacklenmiş. Hee bu abimiz çok çay severmiş. Onu da yazmadan geçemeyeceğim.

Burada yazarak zamanımı harcadığım insanlara birkaç teklifim var. Gelin barışalım. Beyazlar ile siyahlar savaşı başlatmayalım. Bizler anlayışlı insanlarız. Siz bu alemi yavaşça terkedin. Yerinizi sizden daha iyi insanlar doldursun.

Neyse beyler kasmayın bu kadar, tamam. Koyverin. Kral sizsiniz…Selametle

5 yorum

Çok çay içeni tanıdım :d demezler mi adama bizler kafein adamıyız sen ne çayından bahsediyorsun..

Ahahah hack hariç her halt yapıp bizim gara takkelilere laf atınca oturuyorlar

Tamer Şahin gibi microsofta fax çekip hack yaptım deseydiniz ve onun gibi kitap çıkartıp rus ajanını sevdim deseydiniz
Haber kanallarında web sitem hacklendi ve bende hacki merak ettim ve bundan dolayı bilgisayarda çok vakit geçirdim ve annem bilgisayar kablosunu saklıyordu ve evden 20 adet kablo çıktı deseydiniz.
Emin olun tanınmış hacker sizlerdiniz.Böyle barzoluklara lüzüm yok siz bu kekoları bilginizle dövün.

Ben bu soruyu Yasir abiyede sordum sanada bi danışmak istedim. Siz bu günlere bu bilgileri nerden öğrenerek geldiniz işte orasını hiç bulamıyorum. Nereye gitsem karşıma CEH belgesi çıkıyor. Sizdemi o yollardan geçtiniz yoksa bazı kurslardaki sistem ağ ve bilgi güvenliği kurslarınımı alalım. Yasir abinin dediği gibi milletimize sizin gibi hayırlı adamlar nasıl nerden geliyosa bizde bi gidelim en azından ortalık biraz beyaz değilde bitter görsün.
Kolay Gelsin.

sertifikayı isteyen kurumlar mevcut. Alıp almamak kullanıp kullanmamak size kalmış. Zaten ingilizce bir sınav. Önemli olan o belgeyi alıp diğer insanları karalamamak kötülememek. Alın, CEH belgesi size zarar vermez artı katar ama insanca kullanılırsa. aynı bilgi gibi.


EmojilerEmojiler