3 Aralık 2014 Çarşamba

Ice Tea

Çay günümüzde çokça tükettiğimiz bir içecek. Tarihçesine biraz bakarsak , Theaceae familyasından nemli iklimlerde yetişen, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi üretmekte kullanılan bir tarım bitkisiymiş. İce tea ise genellikle bir bardakta buzlu olarak servis edilen soğuk çay türü. Şekerli veya şekersiz olabilmekle beraber Limon, şeftali ve çilek gibi meyve aroması içerebilmektedir. Ülkelere göre başka şekillerde tüketilebilmekteymiş.

Tabi ki konumuz bu değil beyler. Konumuz, ülkelere göre farklı şekillerde tüketilebilen bu içeceği (!) Ülkemizde farklı şekilde tüketen dalkavuklar.

Günümüzde yeni çıkan telefonları tanıtmak, birkaç bilgi güvenliği konferansına giderek değerlendirme yazıları yazmak ve çevresi tarafından pohpohlanan 2-3 beyaz hackerın davetlisi olarak konferanslarda konuşma yapmaktan başka bilişim dünyasına katkısı olmayan bu insanların en büyük özelliklerinden biri de çekememek.

Bu insanlar nüfus cüzdanlarında yaş olarak biraz büyük (!) olsalar da, beyin yaşları, gerçek yaşlarını yansıtmıyor. Neden bu kadar acımasız yazı yazıyorum…
Gelelim neden bu kadar acımasız yazdığıma; bizler nasıl bir insanın bize göre başarılı olduğuna inanıp buradan kutlarsak başarısızlığını da yazarız. Bunu bir güzel dilde yazmak var, bir de ağır dilde. Güze dilde yazmayı hakedenlere güzel dilde yazarız. Ağır dilde yazmayı hakkedenlere ise ağır dilde.

Twitter aracılığıyla bazı kişiler, tanımadıkları insanlar hakkında ileri geri atıp tutmuşlar. “Lamer” gibi benzetmeler yapmışlar. Arkadaşlara hak veriyoruz. Çünkü arkadaşlarda biraz kuyruk acısı var. Gelelim kuyruk acılarına.
“Lamer” dediği kişiler zamanında bu insanın web sitesini hacklemişler. Nedeni ise gene bu kişilere tanımadan “lamer” demesiymiş.

Bunlar geçmiş konular tabi. İşin aslı bu kişinin, "bono hocklomodolor tt yo hoklodolor" demesi. TT bir domain firması. İşte bu noktada bu insanların beyin yaşından şüphe ediyorum. Neden mi?

Siz eğer bir web sitesine sahipseniz, bu web sitesinin domain sağlayıcısından tutun host sağlayıcısına kadar bütün sorumluluk sizdedir. Eğer güvenilir bir firmadan bu hizmeti alsanız, böyle bir sorunla karşılaşmayacağınız aşikarken bunu yapmıyorsunuz. E be adam sormazlar mı o zaman sana bu bir güvenlik açığı değil midir? Bunu kabullenmek bu kadar zor mu ?

Şimdi gerçek hayattan birkaç örnek vereceğim. Ben gazeteciyim. Bir gazetede editörün veya dizgicinin yaptığı hatadan dolayı, şikayet edilen kişi Genel Yayın Yönetmenidir. Mantığını biraz düşünün , fazla zorlanmadan anlayacaksınız. Nasıl günümüzde siyasette, bir siyasi partinin bakanları yanlış yaptığı zaman hükümet suçlanıyor ve bu kişileri görevden alıyorsa. Bir web sitesinin güvenliğinde hizmet sağlayıcılarınız güvenli değilse, bunun suçlusu sizsinizdir ve bu bal gibi güvenlik zafiyetidir.

En iyisi siz bu işleri bırakın bir bakkal açın çay satın. 25 yıl bu topraklarda kanserli çay içmiş biri olarak, o konuda sınıfta kalıp kalmayacağınızı da yazacağım bir gün…

Selametle…

3 yorum

ahmet çakar gibisin şerefsizim ays ti ile girip ortayı başka mevzuyla doldurup sonu yine ays ti ile bitirmek. Giriş local gelişme external sonuç local eeh

Siber Meydan var diye fazla yazmıyorsunuz hocam :D pythonu burda okudum ve öğrendim sevdim birkaç birşey de yazdım kendi çapımda lakin hala python konularınızı bekliyorum.. Bu arada o çaycı size fav attım diye engelledi beni : D

sefa bakıyo python konularına ona @s3fha dan yazabilirsin. zuhaha engeller gelemez öyle şeylere :D


EmojilerEmojiler